Boilie bez konzervace
Latisbaits je soustředěno na výrobu boilie bez konzervantů a dalších přísad, které by rybám mohly při trávení způsobovat zažívací problémy. V dnešní době se z 90% prodávají boilie s konzervanty pro dlouhodobější použití a pohodlí rybářů. Výhoda konzervantů v boilie spočívá v tom, že kdykoliv otevřete obal, boilie zůstává vždy čerstvé, tudíž nehrozí zaplísnění a následná degradace produktu. Tím pádem se jedná o ideální návnadu a nástrahu pro rybáře, ale otázkou zůstává – je to ideální i pro ryby?
Konzervovat ano či ne?
Již delší dobu se zabývám složením potravin, které my lidé jíme a v jaké kvalitě… Touto problematikou jsem se začal zabývat i ve výrobě krmení pro ryby. Jako příklad bych uvedl jídla chemicky upravené, které mají dlouhou životnost a jsou určené pro lidi. Tyto potraviny mají na zadní straně obalu napsané složení – z čeho se skládají + různé ,,E“ složky (záměrně je nevypisují). Ne vždy tyto složky jsou škodlivé pro lidi, ale chceme to jíst? A co takhle Glutaman sodný (E 621), neříkám, že je pro tělo škodlivý, ale dokáže člověku akorát zpříjemnit intenzitu chuti pokrmu, bez zjištění reálné chutě daného výrobku. A tuto myšlenku jsem chtěl zrealizovat i ve výrobě boilie.
Výroba boilie
Osobně výrobu boilie beru jako velkou výzvu a proto chci použít jen ty složky, které budou pro ryby velmi lákavé a zároveň bez přidaných konzervantů. Většina rybářů ví, že ryby mají mnohonásobně lepší čich než lidi. Dále pak díky různých částí těla dokáže kapr velmi dobře rozeznat kvalitní a vysoce výživnou potravu. Tímto jsem se opravdu dlouho zabýval, a proto osobně nikdy nechci záměrně použít jiný konzervant než přírodní!!! Osobně věřím, že takto vyrobené nástrahy jsou pro ryby mnohem chutnější a pro rybáře úspěšnější.
Co beru jako přírodní konzervant?
Přírodní konzervanty se získávají z rostlin a živočichů. Pro výrobu boilie používám dva – sůl a cukr. Tyto dvě složky obohacují chuť boilie, což je pro kapry na první pozření velmi důležité. Sice neslouží jako 100% konzervant, ale pomohou k jeho konzervaci. Teplota a vlhkost prostředí určuje v tomto případě životnost boilie.
Jak ideálně zajistit čerstvost boilie? A zamezit jeho znehodnocení?
Ideální je vysušit boilie dle vlastní potřeby na požadovanou tvrdost a zamrazit, případně ponechat v chladu – ideálně v lednici. V případě, že tyto možnosti nemáte, je možné použít sůl a cukr. Tyto dvě látky zpomalí boilie v jeho znehodnocení, nejedná se však o dlouhodobý proces v řádech měsíců.
Závěr
Toto je pouze můj pohled na danou problematiku, který vznikl na popud Vašich poměrně častých dotazů na produkty Latisbaits a proto jsem se pokusil pár větami popsat, proč se konzervantům vyhýbám. Určitě spousta lidí bude mít na toto opačný, jiný názor a budou tvrdit, že konzervanty rybám nevadí. Každý máme na to svůj názor, ale jedno vím: „veškeré domácí produkty bez chemie chutnají nejlépe.“
Diskuze k článku